avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna dimineata, Ma aflu in UK, iar procura care am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna dimineata, Ma aflu in UK, iar procura care am facut-o la ...

Buna dimineata,
Ma aflu in UK, iar procura( are si apostila de la Haga) care am facut-o, la notarul englez, nu a fost recunoscuta in Romania pe motiv de suspiciune ca notarul englez nu ar fi avocat si inca ceva ( pentru UK nu ar fi de ajuns sa fie doar notar, indiferent ca ai apostila de la Haga). Asistenta notarului mi-a dictat un art. din Legea Codului Civil despre procurile din UK.
Va rog frumos DACA stiti acel articol puteti sa mi-l atasati aici? As dori sa-l recitesc. ( procura era despre a deveni proprietarul unui imobil prin semnatura mamei mele).

Multumesc frumos,
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2021
catalinmihai123, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:59, 23 Ianuarie 2021
E greu de spus la ce articol va referiți,singura variantă este să faceți procura la consulat/ambasada.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

E greu de spus la ce articol va referiți,singura variantă este să faceți procura la consulat/ambasada.


Greseala mea ca nu am intrebat ce art este. Mi-a citit din codul civil, care nici avocatul meu nu a stiut.
Ideea cu ambasada este greu, pt ca este lockdown total in UK, iar ambasada ma programa dupa cateva saptamani, iar EU aveam nevoie in cateva zile de procura.
Poate, vreun notar, ma va lamuri aici.
Multumesc pentru raspuns.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2021
catalinmihai123, utilizator
Art. 1244 din Codul civil "In afara altor cazuri prevăzute de lege, trebuie să fie încheiate prin înscris autentic, sub sancțiunea nulității absolute, convențiile care strămută sau constituie drepturi reale care urmează a fi înscrise în cartea funciară"

Art.2013, alin 2 din Codul civil
"Mandatul dat pentru încheierea unui act juridic supus, potrivit legii, unei anumite forme trebuie să respecte acea formă, sub sancțiunea aplicabilă actului însuși"

Deci, contractul de vânzare trebuie încheiat în formă autentică, prin urmare și procura pe care o împuterniciti pe mama trebuie să aibă aceeași formă.
Iar in UK nu există forma autentică. Este un alt sistem de drept cu alta legislație.
În UK poti fi si avocat și notar si judecător și consultant și ce mai vrei tu.
Apostilele și supralegalizarile nu înlocuiesc forma autentică.
Singura soluție este fie să veniți personal in tara, fie să întocmiti procura la Ambasada sau Consulat.
Nu mai faceti procuri pe la notari englezi sau la asa zișii notari români în Anglia, pentru că pierdeți și bani și timp degeaba.


raluk0207 a scris:

Art. 1244 din Codul civil "In afara altor cazuri prevăzute de lege, trebuie să fie încheiate prin înscris autentic, sub sancțiunea nulității absolute, convențiile care strămută sau constituie drepturi reale care urmează a fi înscrise în cartea funciară"

Art.2013, alin 2 din Codul civil
"Mandatul dat pentru încheierea unui act juridic supus, potrivit legii, unei anumite forme trebuie să respecte acea formă, sub sancțiunea aplicabilă actului însuși"

Deci, contractul de vânzare trebuie încheiat în formă autentică, prin urmare și procura pe care o împuterniciti pe mama trebuie să aibă aceeași formă.
Iar in UK nu există forma autentică. Este un alt sistem de drept cu alta legislație.
În UK poti fi si avocat și notar si judecător și consultant și ce mai vrei tu.
Apostilele și supralegalizarile nu înlocuiesc forma autentică.
Singura soluție este fie să veniți personal in tara, fie să întocmiti procura la Ambasada sau Consulat.
Nu mai faceti procuri pe la notari englezi sau la asa zișii notari români în Anglia, pentru că pierdeți și bani și timp degeaba.


Multumesc frumos, Intr-adevar, am pierdut 260 de lire. Asa cum am specificat mai sus, ambasada Romaniei la Londra este de design. Programare cu saptamanile....
Încercați și la Consulat.
Sau mai amanati tranzacția pana reușiți să ajungeți în țară.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura suedia cu apostila vanzare locuinta saphirr saphirr Buan ziua! As dori sa stiu daca este valabila o procura legalizata la un notar din Suedia si apostilata, care a fost si tradusa si legalizarea traducerii ... (vezi toată discuția)
Am resedinta in strainatate. legalizare imputernicire la succesiune. bellman bellman Am resedinta in strainatate. In Romania la succesiunea dupa tatal meu vreau sa o imputernicesc pe mama mea sa ma reprezinte. Datorita unui accident nu ma pot ... (vezi toată discuția)
Respingere de catre autoritatile din romania a procurii incheiate in sua global_bystander global_bystander Buna ziua, Sunt titularul unui permis de conducere romanesc obtinut in Romania in anul 2008 pentru categoria B de vehicule, iar in luna martie a acestui ... (vezi toată discuția)