Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Este necesar avizare / autorizare ISU ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Este necesar avizare / autorizare ISU pentru 2 cladiri ...

Buna ziua,

Este necesar avizare / autorizare ISU pentru 2 cladiri (imobile) alaturate, insiruite care au adrese diferite si nr de carte funciara diferite, cu proprietari diferiti, ambele cu destinatie productie/depozitare care au fiecare 400 mp dar care sunt alipite, despartite de un zid comun cu grosimea de cca 800-1000 mm inalt pana la nivelul acoperisului, fara nicio legatura intre cele 2 proprietati, deci cu intrari separate?
Popescu Mihai 1985, utilizator
Fiecare proprietar va intocmi cate un dosar in vederea avizarii/ autorizarii ISU. In schita aflata in dosar va aparea alipirea celor doua cladiri.
De preferat ca dosarele sa ajunga in acelasi timp la ISU.
Care e baza legala? caci totusi ambele sunt sub 600 mp.
Conteaza mai puti suprafata, ci faptul ca sunt diferite. Nu spuneti nimic despre activitatile care se desfasoara.
Potrivit HG 1739/2006, reactualizata, daca va referiti numai la spatiu,
-art. 1 lit e), urmatoarele categorii de constructii si amenajari sunt supuse avizarii/autorizarii privind securitatea la incendiu:
e) clădiri sau spaţii amenajate în clădiri cu funcţiuni mixte, având destinaţia de comerţ, producţie sau depozitare, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 400 mp; (literă modificată prin art. I pct. 1 din H.G. nr. 19/2014 - publicată la 20 ianuarie 2014, în vigoare de la 19 februarie 2014).
Hotărârea nr. 1739/2006 pentru aprobarea categoriilor de construcții și amenajări care se supun avizării și/sau autorizării privind securitatea la incendiu
Modificări (2), Referințe în jurisprudență
Text publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 995 din 13 decembrie 2006.
În vigoare de la 13 decembrie 2006 până la 15 august 2016, fiind abrogat și înlocuit prin Hotărâre 571/2016.

iar in hg 571/2016 suprafata este de peste 600 mp
HG nr. 571/ 2016 mentioneaza:
Anexa 1
-k) producţie sau depozitare, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 600 mp, sau dacă spaţiul este amenajat în clădiri de locuit colective, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 200 mp.
Alipirea cladirilor poate influenta aria desfasurata.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca