avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incetare contract individual de munca in vederea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incetare contract individual de munca in vederea pensionarii

Buna seara si LA MULTI ANI!

Vreau sa va adresez urmatoarea intrebare:
Daca o persoana indeplineste conditiile de pensionare, respectiv implineste 60 de ani si stagiul de cotizare pentru pensionare anticipata in data de 18 mai 2010, cand trebuie sa intocmeasca cererea de incetare a contractului individual de munca si intocmirea dosarului de pensie?
Eu stiam ca se poate cu o luna inaintea implinirii varstei.

Va multumesc


Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 22:12, 2 Ianuarie 2010
1. Conform Legii 19/2000 cererea de pensionare si actele necesare se depun la Casa de Pensii dupa indeplinirea conditiilor de varsta si de stagiu. In cazul dvs., incepand cu 19 mai 2010.
2. Pana la primirea decizie de pensionare angajatorul nu va poate inceta CIM.
3. Daca dvs. doriti puteti sa facet cerere de incetare a CIM oricand.
4. Fiind vorba de pensie anticipata se procedeaza astfel:
- primiti decizia de aprobare a pensionarii, fara a fi pus in plata;
- duceti decizia de incetare a CIM si veti fi pus in plata cu data incetarii CIM;
5. Era vorba de modificarea legii si depunerea dosarului cu 30 de zile inainte dar deocamdata a ramas tot asa.
- perioada cat mai lucrati de la data aprobarii pensionarii si pana la punerea in plata se va lua in calcul la data cand pensia anticipata se va transforma in pensie de limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala Emilia Tofan Emilia Tofan Am un angajat care doreste sa se pensioneze anticipat. Indeplineste conditiile de varsta si stagiu de cotizare asa cum sunt prevazute de legea 19/2000. ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii anticipate, data incetarii cim coriolan clarinopol coriolan clarinopol Mama mea si-a depus dosarul de pensionare anticipata in august 2011. Pana in prezent nu a primit decizia(decembrie) Care este data cu care iese efectiv la ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala agnes1999 agnes1999 Am un angajat care implineste varsta de 60 de ani in data de 03.01.2010. A depus o cerere pentru a iesi la pensie anticipata patiala cu aceasta data. As avea ... (vezi toată discuția)