Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incetare contract individual de munca in vederea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incetare contract individual de munca in vederea pensionarii

Buna seara si LA MULTI ANI!

Vreau sa va adresez urmatoarea intrebare:
Daca o persoana indeplineste conditiile de pensionare, respectiv implineste 60 de ani si stagiul de cotizare pentru pensionare anticipata in data de 18 mai 2010, cand trebuie sa intocmeasca cererea de incetare a contractului individual de munca si intocmirea dosarului de pensie?
Eu stiam ca se poate cu o luna inaintea implinirii varstei.

Va multumesc

1. Conform Legii 19/2000 cererea de pensionare si actele necesare se depun la Casa de Pensii dupa indeplinirea conditiilor de varsta si de stagiu. In cazul dvs., incepand cu 19 mai 2010.
2. Pana la primirea decizie de pensionare angajatorul nu va poate inceta CIM.
3. Daca dvs. doriti puteti sa facet cerere de incetare a CIM oricand.
4. Fiind vorba de pensie anticipata se procedeaza astfel:
- primiti decizia de aprobare a pensionarii, fara a fi pus in plata;
- duceti decizia de incetare a CIM si veti fi pus in plata cu data incetarii CIM;
5. Era vorba de modificarea legii si depunerea dosarului cu 30 de zile inainte dar deocamdata a ramas tot asa.
- perioada cat mai lucrati de la data aprobarii pensionarii si pana la punerea in plata se va lua in calcul la data cand pensia anticipata se va transforma in pensie de limita de varsta.