avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Anularea accesoriilor conform OUG 69/2020
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Anularea accesoriilor conform OUG 69/2020

Buna ziua,
In noiembrie 2020 (la 4 ani si 360 de zile de la operatiunea in cauza), societatea noastra s-a trezit cu un control fiscal, in materie de TVA. Au identificat o operatiune (din anul 2015), pentru care au stabilit ca TVA-ul aferent a fost dedus nelegal (90000 lei), stabilind astfel o obligatie principala de plata.
In raportul fiscal este prevăzut că nu se calculează penalitati de nedeclarare, Nu se face referire nici la dobanzi si penalitati.
In decembrie, odata cu plata obligatiei principale la bugetul de stat, am facut o solicitare pentru stergerea eventualelor dobanzi si penalitati (ne gandeam ca ulterior vor aparea), care ne-a fost respinsa pe motiv ca pe 31 martie 2020 nu am avut datorii la bugetul de stat.
Intre timp am formulat si depus o contestatie cu privire la la TVA-ul stabilit în plus, ca obligatie principal de plata, la care nu am primit raspuns.
In luna februarie 2021 a aparut o decizie cu dobanzile si penalitatile (60000 lei) calculate, aferente obligatiei principale (care a fost achitata in decembrie 2020).
Cei de la Fisc motivează ca societatea nu a figurat cu datorii pe 31.03.2020 si in consecinta nu avem dreptul la stergerea acestora cu OUG nr.69/2020.
Este legal punctul lor de vedere?
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Stergere penalitati sidor sidor Am avut datorii la buget, TVA. Am achitat toate datoriile pana in 2009. Au ramas majorari si penalizari de la plata tarzie a TVA. In anul 2010 am cerut ... (vezi toată discuția)
Am avut un pfa la norma de venit Rusu88.rusu88@gmail.com Rusu88.rusu88@gmail.com Buna seara! Am avut un pfa la norma de venit . In data de 11.05.2022 am fost verificat de ANAF pe perioada 2016-2020 si in urma verificarilor s a constatat ... (vezi toată discuția)
Termenul de amnistie fiscală privind legea 69/2016? Adriana 2000 Adriana 2000 Pana cand este termenul de amnistie fiscală privind legea 69/2016 pentru firme si pers fizice? (vezi toată discuția)