avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Bună ziua, doresc sa cumpar o casa neterminata, este ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Bună ziua, doresc sa cumpar o casa neterminata, este doar constructia ...

Bună ziua, doresc sa cumpar o casa neterminata, este doar constructia la rosu si acoperișul fara usi si geamuri.
1. Nu stiu daca este intabulata.( se poate intabula in stadiul in care se afla?)
2. Se poate face vanzarea fara intabulare? si ce anume trebuie specificat în contractul de vânzare cumpărare.
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: radudorina , utilizator 10:09, 17 Februarie 2021
1. Da, se obtine un proces verbal de receptie partiala a lucrarii in care se mentioneaza procentul de finalizare a lucrarii. Primaria elibereaza tot atunci si un certificat de atestare a stadiului edificarii constructiei. In baza acestor doua acte se intabuleaza constructia in stadiul in care se afla si o puteti cumpara.
2. Vanzarea terenului fara constructia intabulata se poate face in cazul in care autorizatia este in termen de valabilitate, in sensul ca se vinde terenul si se transmit si drepturile rezultate din autorizatia de construire. Dvs terminati de construit si obtineti proces verbal de receptie finala si intabulati constructia direct pe numele dvs. Totusi, asta presupune ca aparenta sa fie ca dumneavoastra ati construit intreaga constructie, deci daca ceva a fost cosntruit aiurea pana acum, dvs veti suporta consecintele, ca si cum dvs ati construit gresit. Din cauza asta, e de preferat prima varianta.
Mulțumesc pentru raspunsul dvs.

Ultima modificare: Marți, 16 Februarie 2021
Manuela Rășină, administrator
1. Da, se obtine un proces verbal de receptie partiala a lucrarii in care se mentioneaza procentul de finalizare a lucrarii. Primaria elibereaza tot atunci si un certificat de atestare a stadiului edificarii constructiei. In baza acestor doua acte se intabuleaza constructia in stadiul in care se afla si o puteti cumpara.
2. Vanzarea terenului fara constructia intabulata se poate face in cazul in care autorizatia este in termen de valabilitate, in sensul ca se vinde terenul si se transmit si drepturile rezultate din autorizatia de construire. Dvs terminati de construit si obtineti proces verbal de receptie finala si intabulati constructia direct pe numele dvs. Totusi, asta presupune ca aparenta sa fie ca dumneavoastra ati construit intreaga constructie, deci daca ceva a fost cosntruit aiurea pana acum, dvs veti suporta consecintele, ca si cum dvs ati construit gresit. Din cauza asta, e de preferat prima varianta.



CARE ESTE TEMEIUL LEGAL IN BAZA CARUIA PRIMARIA ESTE OBLIGATA SA ELIBEREZE ACESTE ACTE, POATE REFUZA ELIBERAREA LOR?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2021
radudorina, utilizator
art 37 din Legea 7/1996 prevede:
(3) Dreptul de proprietate asupra construcțiilor se poate înscrie în cartea funciară și pe stadii de execuție, în baza următoarelor documente:
a) certificatului de atestare a stadiului realizării construcției, eliberat de primarul unității administrativ-teritoriale;
b) procesului-verbal de constatare privind stadiul realizării construcției;
c) documentației cadastrale.

Procesul verbal de receptie partiala este normat in Hotararea de Guvern 343 din 18 mai 2017 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului de recepţie a lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente acestora

Puteti citi mai pe larg despre acest subiect aici: [ link extern ] /
MULTUMESC !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de atestare a edificarii constructiei - constructie partiala Stoica_F Stoica_F Buna ziua, Am o problema si nu stium cum sa o rezolv. Am construit o casa in jud Ilfov, cu autorizatie de constructie emisa in 2014, am procesul verbal de ... (vezi toată discuția)
Conditii intabulare constructie? cindeadiana cindeadiana As dori sa stiu daca pentru intabularea unei case nou construite este nevoie ca aceasta sa aiba geamuri,usi si fatada terminata? Sunt aceastea conditii ... (vezi toată discuția)
Intabulare constructie noua Vlad2013 Vlad2013 Buna ziua , Am construit in 2011 o casa , cu Autorizatie de constructie , proiect si toate actele in regula . Am, colaborat cu Inspectoratul ... (vezi toată discuția)