Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prima de instalare se acorda somerilor neindemnizati? ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prima de instalare se acorda somerilor neindemnizati? Am domiciliul ...

Prima de instalare se acorda somerilor neindemnizati?
Am domiciliul intr-o localitate prevazuta in planul national de mobilitate(locuiesc de toamna trecuta in respectiva localitate), care deasemenea se afla la 55 km de municipiu. Ma gandeam sa ma mut si sa ma angajez in municipiu. De indemnizatie de somaj nu pot beneficia deoarece realizez venituri ce drpasesc ISR,dar o sa ma inregistrez la AJOFM ca somer neindemnizat.
Indeplinesc criteriile pentru acordarea primei de instalare?
Se acorda persoanelor înregistrate ca șomeri la agențiile pentru ocuparea forței de muncă ... legea nu face distinctie intre somer indemnizat sau somer neindemnizat.
Cornel Vasile, Consilier juridic