Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Sunt contabil în administrația publică ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Sunt contabil în administrația publică locală. ...

Buna ziua,
Sunt contabil în administrația publică locală. Dacă avem un angajat care a câștigat în instanță niște drepturi salariale printr-o hotărâre judecătorească definitivă prin nerecurare(nu s-a făcut recurs), se poate plati? In ce condiții? Toată odată sau in transe? Mulțumesc.
Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile și autoritățile publice, devenite executorii în perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2021, se va realiza astfel:
a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 5% din valoarea titlului executoriu;
b) în al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 10% din valoarea titlului executoriu;
c) în al treilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
d) în al patrulea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
e) în al cincilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 35% din valoarea titlului executoriu.
Multumesc. Imi puteti spune, va rog, si daca se poate achita o hotarare judecatoreasca definitiva prin nerecurare?
Da, se poate pune in executare o astfel de hotarare.