Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Acordare burse școlare
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Acordare burse școlare

Bună ziua,
Am o întrebare cu privire la un text de lege privind acordarea burselor. Cu excepția elevilor din clasele a-IX-a, în semestrul al-II-lea nu se pot depune dosare pentru bursa de studiu?
Vă atașez textul din lege care din punctul meu de vedere este neclar. Art. 9(1) in semestrul anterior, iar art.10 începând cu...... Vă mulțumesc frumos,
Cu respect,
Maria Uceanu
ORDIN Nr. 5576/2011 din 7 octombrie 2011
privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar
de stat
ART. 9
(1) Bursa de studiu se acordă elevilor care provin din familii cu un venit lunar mediu pe membru
de familie pe ultimele 3 luni cel mult egal cu salariul minim pe economie şi care îndeplinesc
simultan condiţiile: au media generală peste 7,00 şi nota 10 la purtare în semestrul anterior celui în
care se acordă bursa.
(2) Bursele de studiu sunt revizuite semestrial, în funcţie de modificările intervenite în veniturile
nete lunare ale familiei şi în situaţia şcolară a elevilor.
#M1
ART. 10
Bursele de studiu se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflaţi în clasele de
început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I,
pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional.
Din lege reiese ca , numai începând cu semestrul I se pot depunde dosarele pentru bursele de studiu pentru elevii din clasele a X-a, a XI-a , respectiv a XII-a. In semestrul II , acestia nu pot depune astfel de dosare