Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua as ruga pe cineva specialist în dreptul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua as ruga pe cineva specialist în dreptul muncii dacă ...

Bună ziua as ruga pe cineva specialist în dreptul muncii dacă o persoană aflată în perioada de proba este obligată să dea preaviz dacă vrea să renunțe la locul de muncă pe motiv că promisiunile scrise și verbale nu au fost respectate?!Mulțumesc anticipat!!!Persoana în cauză l-a informat verbal pe angajator cu aproximativ 2 saptamani inainte că nu mai dorește să continue activitatea!!!!
Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia. potrivit art.31 alin.3 C.mun.