avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o intrebare : care sunt procentele impartirii unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o intrebare : care sunt procentele impartirii unui apartament ...

Am o intrebare : care sunt procentele impartirii unui apartament la succesiunea dupa moartea unuia dintre soti si care are si doi copii .
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: florinm58 , utilizator 10:32, 19 Februarie 2021
Buna ziua. Dacă defunctul avea la data decesului copii în viaţă şi era căsătorit: soţul supravieţuitor moşteneşte o cotă de 1/4 din averea defunctului, iar copiii moştenesc cota de 3/4 împreună, împărţită în mod egal.
Am inteles ca sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din averea defunctului dar partea lui cat este ?
Este ..1/4
~ Conținut șters la cerere ~
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
florinm58 a scris:
... dar partea lui cat este ?


A cui parte? A viului? Tot atâta cât era și pe vremea când nu murise nimeni.
Nu ne-ați spus dacă ap. era comun (al soților) sau doar al unuia dintre ei.

Dacă ap. era doar al mortului, atunci soțul în viață moștenește 1/4 din ap. (restul de 3/4 - descendenții defunctului).
Dacă ap. era doar al soțului rămas în viață, atunci ap. îi rămâne viului. (și se discută despre el la moartea acestuia din urmă)
Dacă ap era al soților (bun comun) atunci soțul rămas în viață păstrează ceea ce avea (partea lui, dobândită prin cumpărare) și moștenește 1/4 din cealaltă parte. (a mortului).
Cât este „partea” fiecărui soț? Teoretic 1/2, dar practic se stabilește cu ocazia lichidării regimului matrimonial.

Altfel spus, DACĂ ap este comun și DACĂ fiecare avea 1/2 din ap. atunci soțul supraviețuitor va avea, în final, 5/8 din ap. (jumătatea lui, dobândită prin cumpărare, plus 1/4 din cealaltă jumătate, prin moștenire).
Ultima modificare: Vineri, 19 Februarie 2021
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Mostenire in comunitate de bunuri Sineu Sineu Buna ziua. Situatia mea este urmatoarea : in timpul casatoriei am cumparat impreuna (regim matrimonial de comunitate de bunuri). Nu avem copii in aceasta ... (vezi toată discuția)
Mostenire sot supravietuitor sorana_g sorana_g buna ziua, as vrea sa obtin o informatie: sotul supravietuitor ( in concurs cu descendentii defunctei) mosteneste 1/4 din absolut toate bunurile defunctei sau ... (vezi toată discuția)
Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor ... Mantescu Mantescu Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor care rezultă din decesul mamei lui .Santem căsătoriți de 14 ani și în concubinaj ... (vezi toată discuția)