Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o intrebare : care sunt procentele impartirii unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o intrebare : care sunt procentele impartirii unui apartament ...

Am o intrebare : care sunt procentele impartirii unui apartament la succesiunea dupa moartea unuia dintre soti si care are si doi copii .
Va multumesc anticipat !
Buna ziua. Dacă defunctul avea la data decesului copii în viaţă şi era căsătorit: soţul supravieţuitor moşteneşte o cotă de 1/4 din averea defunctului, iar copiii moştenesc cota de 3/4 împreună, împărţită în mod egal.
Am inteles ca sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din averea defunctului dar partea lui cat este ?
Este ..1/4
~ Conținut șters la cerere ~
florinm58 a scris:
... dar partea lui cat este ?

A cui parte? A viului? Tot atâta cât era și pe vremea când nu murise nimeni.
Nu ne-ați spus dacă ap. era comun (al soților) sau doar al unuia dintre ei.

Dacă ap. era doar al mortului, atunci soțul în viață moștenește 1/4 din ap. (restul de 3/4 - descendenții defunctului).
Dacă ap. era doar al soțului rămas în viață, atunci ap. îi rămâne viului. (și se discută despre el la moartea acestuia din urmă)
Dacă ap era al soților (bun comun) atunci soțul rămas în viață păstrează ceea ce avea (partea lui, dobândită prin cumpărare) și moștenește 1/4 din cealaltă parte. (a mortului).
Cât este „partea” fiecărui soț? Teoretic 1/2, dar practic se stabilește cu ocazia lichidării regimului matrimonial.

Altfel spus, DACĂ ap este comun și DACĂ fiecare avea 1/2 din ap. atunci soțul supraviețuitor va avea, în final, 5/8 din ap. (jumătatea lui, dobândită prin cumpărare, plus 1/4 din cealaltă jumătate, prin moștenire).
romascanu, moderator