Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, În prezent sunt angajată, lucrez la o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, În prezent sunt angajată, lucrez la o instutuţie ...

Bună ziua,
În prezent sunt angajată, lucrez la o instutuţie bugetară.Am depus dosarul de pensie şi aştept decizia de pensionare. În cazul în care eu figurez în concediu de odihnă şi sunt plecată cu bilet la munte şi decizia vine la Poştă în perioada în care eu nu sunt în localitate, voi ridica plicul dupa revenirea în localitate şi mă voi prezenta la muncă cu decizia de pensionare. Întrebare: cu ce dată îmi poate face angajatorul încetarea contractului de muncă? Va ţine cont acesta de data la care dovedesc că am intrat în posesia comunicării, sau de data la care plicul a intrat la Oficiul poştal? Mulţumesc
Despre ce pensionare este vorba?
Înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare am solicitat prelungirea activității până la vârsta de 65 ani
Daca ati solicitat prelungirea activității până la vârsta de 65 ani si vi s-a aprobat, atunci nu are cum sa se faca încetarea c.i.m. la data comunicarii deciziei de pensionare.