Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Sunt nascut la data de 1.07.1952, iar in iulie 2010 implinesc 40 ani de munca. Pana in 2001 am avut gr. a II-a de munca. La ce etate pot iesi la pensie? Va multumesc!
- Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Iulie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.

- Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Iulie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.

- Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Iulie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

Dati-ne mai multe detalii despre perioada lucrata in grupa a II-a de munca.
In grupa a II-a de munca am lucrat din 3.07.1970 si pana la 1.04.2001.
In aceasta perioada am satisfacut si stagiul militar de 1,4 luni.
Va multumesc pt. raspunsul promt pe care l-ati dat.
Intrucat ati depasit cu 10 ani stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata la implinirea varstei de 60 de ani. In vederea deschiderii acestor drepuri de pensie, stagiului realizat i se adauga 7 ani si 3 luni stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca.

Dar, avand in vedere prevederile art. 42 din Legea nr. 19/2000, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 58 de ani si 6 luni, varsta standard de pensionare fiind redusa corespunzator perioadei lucrate in grupa II de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea