Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit TERMEN DEPUNERE DECL.101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

TERMEN DEPUNERE DECL.101

Am urmat.speta:
-la sf.trim III a reiesit pierdere si ca atare am platit imp.forfetar;
-la sf.trim IV va iesi tot pierdere si voi plati tot forfetarul;
In decl.100 de la decembrie cu scad.25.01.2010 trebuie sa trec la impoz.profit, forfetarul.
Intrebarea mea este: cand depun decl.101(pana la 15 febr sau pana la 15 aprilie ?)
Multumesc !
Daca depuneti declaratia 100 pana pe 25.01.2010, asta inseamna ca nu ati finalizat inchiderea anului 2009 si deci ati declarat pe trimestrul IV un impozit egal cu impozitul trimestrului III. In acest caz, declaratia 101 se va depune pana pe 25.04.2010.
Daca nu depuneti declaratia 100 pana pe 25.01.2010, sunteti obligat sa efectuati inchiderea anului 2009 pana pe 25.02.2010, data limita de depunere a declaratiei 101 pentru agentii economici care au finalizat inchiderea exercitiului financiar 2009.
Puteti sa ma lamuriti si pe mine, 25 febr. este data limita pt cei cere au incheiat ex. financiar 2009, dar la care va referiti, la cei care obtin venituri din cultura cerealelor, pomicultura, viticultura,sau la toti ag economici ?
Eu asa am inteles din Codul Fiscal ca doar cei care obtin v. din cult. cerealelor, pomicultura, vitivultura trebuie sa depuna decl pana la 25 febr.Ttrebuie si eu sa decid, depun decl 101 pana in 25.02.2010 sau 25.04.2010?
Noi suntem o firma de productie.Ma puteti lamurii?
Multumesc

Cand spuneti ca sunteti o firma de productie, la ce va referiti? Care este concret obiectul de activitate?

cu privire la termenele D 101, iti recomand linkul asta - [ link extern ]