Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia de asigurari sociale de sanatate din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia de asigurari sociale de sanatate din veniturile din investitii se deduce sau nu?

Contributia de asigurari sociale de sanatate din veniturile din investitii se deduce sau nu? ANAF mi-a zis ca nu se deduce . Dvs. ce parere aveti. Daca pentru anul 2014 ANAF mi-a scris ca nu am fost obligat sa platesc constributia de asigurari sociale de sanatate conform Legii 209/ 2015 , atunci de ce am fost obligat sa platesc aceasta contrubtie pentru anul 2015 ? Dvs. ce parere aveti ? ART. 4
(1) Se anulează contribuţia de asigurări sociale de sănătate, precum şi obligaţiile fiscale accesorii
aferente acestora, stabilite prin decizie de impunere emisă şi comunicată contribuabilului, datorată
de persoanele pentru care baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate este
mai mică decât salariul de bază minim brut pe ţară, pentru perioadele fiscale cuprinse între 1
ianuarie 2012 şi sfârşitul lunii anterioare intrării în vigoare a prezentei legi şi neachitate până la
data intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Organul fiscal nu emite decizie de impunere pentru obligaţiile fiscale şi accesoriile de natura
celor prevăzute la alin. (1) pentru perioadele fiscale cuprinse între 1 ianuarie 2012 şi sfârşitul lunii
anterioare intrării în vigoare a prezentei legi.
(3) Prevederile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile şi persoanelor care nu realizează venituri şi pentru
care baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate este salariul de bază
minim brut pe ţară.
george-neagu, moderator
Contributia de asigurari sociale de sanatate din veniturile din investitii nu se deduce.
Trebuie sa vedeti clar care era forma codului fiscal aplicabila la acea data A fost o perioada cand ca persoana fizica, trebuia sa platesti cass indiferent cat era venitul din investitii.
george-neagu, moderator