Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Ce as putea sa fac în următoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Ce as putea sa fac în următoarea situație: lucrez ...

Buna ziua! Ce as putea sa fac în următoarea situație: lucrez de 2 ani ca lucrător comercial, am fost anunțată pe data de 22 februarie, luni când eram la munca la finalul programului că aceasta este ultima zi in care magazinul mai functioneaza, acesta urmând să se relocheze in perioada următoare. Colaborarea mea cu ei practic s a terminat fara ca eu sa fiu trimisa in șomaj sau sa mi se precizeze cu 2 săptămâni înainte ce urmează să se întâmple. Ce as putea sa fac in această situație? Va mulțumesc!
Cum s-a terminat colaborarea ? Ati primit vreo decizie de incetare a c.i.m.?

Cornel Vasile a scris:

Cum s-a terminat colaborarea ? Ati primit vreo decizie de incetare a c.i.m.?

De moment nu am primit nimic, va face contabilitatea lichidarea și voi fi contactata, atât mi s a precizat. Mulțumesc!
Fara decizia de incetare a ci.m. nu se poate sti daca puteti beneficia de somaj sau nu.

HG 905/2017
art.7
.....
(3) La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligati sa ii elibereze acestuia copii ale documentelor existente in dosarul personal, in termen de 15 zile lucratoare de la data solicitarii.
(4) Documentele sunt eliberate in copie certificata pentru conformitate cu originalul de catre reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de angajator.
....

In speta, formulati o cerere catre angajator prin care solicitati sa va elibereze un exemplar de pe decizia de incetare a c.i.m.
In caz contrar, puteti sesiza ITM-ul.

Se sancționează cu amendă de la 300 lei la 1.000 lei încălcarea de către angajator a prevederilor art. 7 alin. (3) - (6) din HG 905/2017, de către inspectorii de muncă.

Cornel Vasile a scris:

Fara decizia de incetare a ci.m. nu se poate sti daca puteti beneficia de somaj sau nu.

HG 905/2017
art.7
.....
(3) La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligati sa ii elibereze acestuia copii ale documentelor existente in dosarul personal, in termen de 15 zile lucratoare de la data solicitarii.
(4) Documentele sunt eliberate in copie certificata pentru conformitate cu originalul de catre reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de angajator.
....

In speta, formulati o cerere catre angajator prin care solicitati sa va elibereze un exemplar de pe decizia de incetare a c.i.m.
In caz contrar, puteti sesiza ITM-ul.

Se sancționează cu amendă de la 300 lei la 1.000 lei încălcarea de către angajator a prevederilor art. 7 alin. (3) - (6) din HG 905/2017, de către inspectorii de muncă.
[/qu
Exista un termen la depunerea dosarului? Multumesc