Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In cazul unui copil de doua luni nascut in Franta din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In cazul unui copil de doua luni nascut in Franta din parinti ...

In cazul unui copil de doua luni nascut in Franta din parinti romani, mama poate calatori spre Romania cu bebelusul, ce documente sunt necesare?? Mulțumesc
Pasaport, iar pentru asta va trebuie transcrierea certificatului de nastere emis de autoritatile franceze (recunoasterea nasterii de autoritatile romane). Actele de stare civilă ale cetăţenilor români, întocmite la autorităţile străine, au putere doveditoare în România numai dacă sunt transcrise în registrele de stare civilă române.
cab av PIRSAN SILVIA, Avocat
Mulțumesc, are doar certificatul dat la nastere, vrea sa ajunga in tara sa isi faca aceste acte are doua luni bebelusul

cab av PIRSAN SILVIA a scris:

Pasaport, iar pentru asta va trebuie transcrierea certificatului de nastere emis de autoritatile franceze (recunoasterea nasterii de autoritatile romane). Actele de stare civilă ale cetăţenilor români, întocmite la autorităţile străine, au putere doveditoare în România numai dacă sunt transcrise în registrele de stare civilă române.

dointza, utilizator
de la ambasada sau consulat solicitati eliberarea unui titlu de calatorie, pt emiterea lui e nevoie de acordul ambilor parinti.