Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de functii !!!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de functii !!!!!!!

Buna ziua. Printre angajatii societatii, un numar mare dintre ei lucreaza pe diverse utilaje cu functia de rectificatori dar munca lor presupune si lucrul cu macara pod rulant pentru a "alimenta"aceste utilaje cu material,fiind calificati si ca masinisti pod rulant. Tinand cont de faptul ca de multe ori munca lor presupune atat lucrul pe utilaj cat si alimentarea utilajului cu material folosind macaraua, aceasta se considera cumul de functii? Mentionez ca in cele 8 ore de lucru salariatii presteaza ambele activitati fara a avea un interval orar precis pentru fiecare. Va multumesc!
lory_chiriac, utilizator
dupa parerea mea este in regula daca sunt prevazute atributiile respective in fisa postului
magiccom, utilizator
pe ce anume se bazeaza parerea dumneavoastra? aveti o situatie similara? care este baza legala? multumesc!
1. Salariatului ii revine obligatia de a indeplini atributiile ce ii revin conform fisei postului - art.39 alin.2 lit.a C.mun.

2. Acele atributii sunt mentionate in fisa postului ?

3. In general, fisa postului ar trebui sa fie corespunzatoare functiei din c.i.m.
tocmai asta incerc sa inteleg. pot mentiona si atributiile de macaragiu in fisa de post pe langa cele de rectificator? Va multumesc!
Da, se poate ....

Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....