avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua am primit o citatie de inlocuire a amenzii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua am primit o citatie de inlocuire a amenzii penale . ...

Buna ziua am primit o citatie de inlocuire a amenzii penale . Mai pot platii amenda pana la primul termen ? Ce risuri am ?
In citatie am trecut art. 560NCCP.
Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2021
roland1918, utilizator
Ar fi bine sa achitați amenda și sa va angajati avocat pentru o aparare calificata.
Si in cazul in care achit amenda pana la termen mai am nevoie de aparare ? Amenda este de 3000 lei
In mod normal trebuia achitata pana la sesizarea instantei.
Este bine sa va gândească apărarea un avocat.
După noile norme v-ar costa minim 1600 lei avocatul.
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In regula . Multumesc . Care ar fi riscurile . Am vazut ca imi poate da munca in folosul comunitatii confortm art. 560 ( nu am cazier si nici nu am mai fost condamnat in trecut )
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2021
roland1918, utilizator
Buna seara,

Daca instanta de executare aprecieaza ca nu ati platit amenda penala, cu rea credinta, va proceda la inlocuirea acesteia, cu pedeapsa inchisorii.

De urgenta, platiti amenda penala , angajati un aparator, pentru a beneficia de o aparare calificata.

CAPITOLUL III
Alte dispoziţii privind executarea

SECŢIUNEA 11
Schimbări în executarea unor hotărâri

Art. 586

Înlocuirea pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii

(1) Înlocuirea pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii, în cazul prevăzut la art. 63 din Codul penal, se dispune de instanţa de executare.

(2) Sesizarea instanţei se face din oficiu sau de către organul care, potrivit legii, execută amenda.

(3) Condamnatul este citat la judecarea sesizării, iar dacă nu are avocat instanţa numeşte unul din oficiu.

(4) Condamnatul privat de libertate va fi adus la judecată.

(5) Hotărârea de înlocuire, rămasă definitivă, se pune în executare potrivit dispoziţiilor art. 555-557. În situaţia în care amenda a însoţit pedeapsa închisorii, se va emite un nou mandat de executare pentru pedeapsa rezultată potrivit art. 63 alin. (2) din Codul penal.

(6) Dacă persoana condamnată achită amenda pe parcursul soluţionării cauzei, sesizarea va fi respinsă ca neîntemeiată.



Ultima modificare: Luni, 8 Martie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Condamnat definitiv - schimbare condamnare liviu9a liviu9a se poate comuta pedeapsa cu amenda sau control judiciar la o sentinta in executare? (vezi toată discuția)
Comunicare minuta penală liviu1976 liviu1976 \"In baza art 335 al 2 Cu art. 396 al 10 Cpp condamna pe inculpatul------la 5400 lei amendă penală, respectiv 180 zile amendă, cuantumului unei zile amendă ... (vezi toată discuția)
Noul cod penal kuykpopyk kuykpopyk care va fi noul cod penal... ma intereseaza pentru infactiuni la codul rutier. pentru acuzatiile conducere fara permis si conducerea unui autoturism ... (vezi toată discuția)