Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua!Detin un apartament la parter pe persoana ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua!Detin un apartament la parter pe persoana fizica, il ...

Buna ziua!Detin un apartament la parter pe persoana fizica, il pot inchiria unei firme? in ce conditii isi poate desfasura acolo o activitate privata?
Vă trebuie acordul in primul de la vecinii direct afectați , acordul Asociației ( Asociația cat și cei direct afectați trebuie să știe activitatea firmei ) plus autorizații de funcționare de la autorități .
E corect astfel. Dar acordul il cer eu sau firma care inchiriaza? eu in ce calitate sa l cer?
Daca acest apartament ar fi avut calitate de spatiu comercial, mai erau necesare acordurile?
Nu e vorba numai de simpla destinatie ca spatiu comercial, conteaza, conform legii si genul de activitate :
Articolul 40
(1)Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, prezente in proiectul initial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv si cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.
(2)Odata cu acordul mentionat la alin. (1), proprietarii direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii si proprietarul care solicita acordul pentru schimbarea destinatiei locuintei sau spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta semneaza si o conventie cu privire la declararea activitatii care se va desfasura in spatiul respectiv, precum si numarul de persoane in functie de care vor fi calculate cheltuielile pe numar de persoane.
(3)O copie a conventiei prevazute la alin. (2) se inmaneaza presedintelui asociatiei de proprietari in vederea anexarii acesteia la acordul de asociere.
[ link extern ]
multumesc frumos. fiind totul contorizat separat, cheltuielile se platesc in raport cu consumul.