Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... De catre cine se contrasemneaza evaluarea unui ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

De catre cine se contrasemneaza evaluarea unui funcționar public ...

De catre cine se contrasemneaza evaluarea unui funcționar public din cadrul unui serviciu public subordonat consiliului local ? conf.OUG 57 din 2019 .Mulțumesc.
Raportul de evaluare semnat de evaluator se înaintează contrasemnatarului.

În înțelesul Codului Administrativ, are calitatea de contrasemnatar:
a) funcționarul public ierarhic superior evaluatorului, potrivit structurii organizatorice a autorității sau instituției publice, pentru funcționarii publici de conducere aflați în subordine sau în coordonarea directă și pentru funcționarii publici de execuție pentru care calitatea de evaluator aparține funcționarului public de conducere direct subordonat contrasemnatarului;
b) înaltul funcționar public, în cazul în care, potrivit structurii organizatorice a autorității ori instituției publice, nu există un funcționar public ierarhic superior evaluatorului și activitatea compartimentului în care își desfășoară activitatea funcționarul public evaluat este coordonată de înaltul funcționar public, cu excepția situației funcționarilor publici prevăzuți la lit. a);
c) persoana care ocupă funcția de conducere imediat inferioară celei de conducător al autorității sau instituției publice, pentru funcționarii publici aflați în coordonarea sau în subordinea directă.

În situația în care, potrivit structurii organizatorice a autorității sau instituției publice, nu există o persoană care să aibă calitatea de contrasemnatar, raportul de evaluare nu se contrasemnează.
Cornel Vasile, Consilier juridic