Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trebuie sa se înregistreze în scopuri de TVA și sa ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trebuie sa se înregistreze în scopuri de TVA și sa plătească având în vedere ca depășește plafonul?

Bună ziua! O persoana fizica a cumpărat un teren cu 500 000 euro. Acum vrea sa-l vândă celor 2 copii, făcând 2 tranzactii de câte 250 000 euro. Trebuie sa se înregistreze în scopuri de TVA și sa plătească având în vedere ca depășește plafonul?
Mulțumesc!
george-neagu, moderator