avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1904 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trebuie sa se înregistreze în scopuri de TVA și sa ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trebuie sa se înregistreze în scopuri de TVA și sa plătească având în vedere ca depășește plafonul?

Bună ziua! O persoana fizica a cumpărat un teren cu 500 000 euro. Acum vrea sa-l vândă celor 2 copii, făcând 2 tranzactii de câte 250 000 euro. Trebuie sa se înregistreze în scopuri de TVA și sa plătească având în vedere ca depășește plafonul?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Joi, 11 Martie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Tva in urma vanzarii a doua locuinte pemu0000 pemu0000 In situatia in care am vandut o casa noua construita de mine in urma cu 6 luni si acum vreau sa vand un apartament vechi (1981 construit) cumparat prin ... (vezi toată discuția)
Tranzactii imobiliare VodaAna VodaAna Am cumparat un teren forestier ( teren cu arbori) in anul 2008 cu o vaoare mare si am vindut acetst tere forestier (teren cu arbori) in starea in care l-am ... (vezi toată discuția)
Persoane fizice platesc tva in urma vanzarii imobile ? trifi trifi Persoanele fizice care construiesc sau revand locuinte, desfasurand aceasta activitate in scopul obtinerii de venituri ,sunt obligati la plata TVA ? In ... (vezi toată discuția)