Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA in urma vanzarii a doua locuinte
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA in urma vanzarii a doua locuinte

In situatia in care am vandut o casa noua construita de mine in urma cu 6 luni si acum vreau sa vand un apartament vechi (1981 construit) cumparat prin programul prima casa, va trebui sa platesc TVA in urma celei de a doua tranzactii, avand in vedere ca am ambele contracte de vanzare-cumparare se vor realiza in acelasi an?
pemu0000, utilizator
Dupa depasirea plafonului de 300000 lei trebuie sa va inregistrati platitor de TVA. Urmatoarele tranzactii se vor factura cu TVA. Va puteti retrage sa nu mai platiti dupa ce timp de un an nu mai depasiti plafonul.
Prima casa construita de mine am vandut cu 83 000 de euro (am cumparat un teren si din resurse proprii am reusit sa o ridic).. Apartamentul, pe care l am cumparat pe credit il vand cu 70 000 de euro, dintre care mai sunt dator bancii cu 50 000, deci raman cu 20 000. In situatia asta, eu trebuie sa ma declar ca platitor de TVA? Nu sunt constructor, nici nu o sa mai vand alte imobile. Nu mi este foarte clar raspunsul dumveavoastra, de aceea v-as ruga sa imi aduceti clarificari extra. 300 000 de lei nu e o suma mare deloc, sunt aproximativ 64 000 de euro...
pemu0000, utilizator
Cifra de afaceri pentru care este stabilit plafonul de 300000 lei reprezinta (in cazul dumneavoastra) valoarea tranzactiei indiferent de cheltuielile facute sa construiti cladirea.

Deci, ati depasit plafonul la prima tranzactie iar a doua este purtatoare de TVA pentru intreaga valoare (70000 euro).

Asa cum am spus mai sus, mergeti si va inregistrati platitor de TVA. Dupa ce trece un an fara tranzactii sau cu tranzactii sub 300000 lei (facturate cu TVA) in 2021 faceti cerere sa nu mai fiti platitor si de atunci puteti vinde fara TVA.

Daca nu procedati asa, veti fi inregistrat din oficiu platitor de TVA si taxat pentru toate tranzactiile (chiar daca le veti face peste multi ani), exclusiv prima, cea care a produs depasirea plafonului.
Iulian MANEA, Contabil