avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva vanzare apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva vanzare apartament

Am vandut un apartament mostenit si un apartament primit ca donatie. Nu am depasit plafonul de 450000 lei.
Acum vreau sa vand un cabinet medical detinut ca pfa si inca un apartament in care locuiesc si in care sunt coproprietar cu sotia. Voi plati TVA pentru aceste 2 vanzari pe care intentionez sa la fac in acest an ?
Ultima modificare: Vineri, 6 Septembrie 2019
eugenoros, utilizator
Cel mai recent răspuns: eugenoros , utilizator 04:38, 10 Septembrie 2019
Plafonul de inregistrare in scopuri de tva este 300.000 lei.
Am inteles, voi plati tva daca mai fac se celelalte tranzactii in acest an. Multumesc.
Ce reprezinta totusi plafonul de 450 000 lei si la ce foloseste ?
In cazul cabinetului, care este SAD si cumparat pe pfa, voi plati TVA indiferent de ce tranzactii imobiliare fac intr-un an ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care sunt taxele care se platesc la vanzarea unui imobil, daca ... Lavanda22 Lavanda22 Care sunt taxele care se platesc la vanzarea unui imobil, daca terenul pe care se afla constructia l-au cumparat amandoi in timpul casatoriei si valoarea ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartamente primite donatie - plata tva? daniel_mak3 daniel_mak3 Am primit de la tatal meu donatie 3 apartamente intr-un bloc nou dar m-am hotarat sa le vand pentru a cumpara o casa. Am citit ca daca vinzi mai mult de 2 ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil. ce impozit si taxe datorez? Ioan500 Ioan500 Am o proprietate imobiliara (teren si constructii), o parte din imobil fiind ocupata de un chirias. Anual depun DU la finante pentru venituri din activitati ... (vezi toată discuția)