Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva vanzare apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva vanzare apartament

Am vandut un apartament mostenit si un apartament primit ca donatie. Nu am depasit plafonul de 450000 lei.
Acum vreau sa vand un cabinet medical detinut ca pfa si inca un apartament in care locuiesc si in care sunt coproprietar cu sotia. Voi plati TVA pentru aceste 2 vanzari pe care intentionez sa la fac in acest an ?
eugenoros, utilizator
Plafonul de inregistrare in scopuri de tva este 300.000 lei.
Am inteles, voi plati tva daca mai fac se celelalte tranzactii in acest an. Multumesc.
Ce reprezinta totusi plafonul de 450 000 lei si la ce foloseste ?
In cazul cabinetului, care este SAD si cumparat pe pfa, voi plati TVA indiferent de ce tranzactii imobiliare fac intr-un an ?