avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare apartamente primite donatie - plata TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare apartamente primite donatie - plata TVA?

Am primit de la tatal meu donatie 3 apartamente intr-un bloc nou dar m-am hotarat sa le vand pentru a cumpara o casa. Am citit ca daca vinzi mai mult de 2 locuinte intr-un an fiscal, trebuie platit TVA.

Stiu ca in cazul mostenirilor nu se datoreaza TVA.

As vrea sa stiu totusi daca in cazul vanzarii in urma donatiei se datoreaza TVA?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 00:15, 19 Octombrie 2021
"(2) În aplicarea prevederilor alin. (1), persoanele fizice nu se consideră că realizează o activitate economică în sfera de aplicare a taxei atunci când obțin venituri din vânzarea locuințelor proprietate personală sau a altor bunuri, care au fost folosite de către acestea pentru scopuri personale. În categoria bunurilor utilizate în scopuri personale se includ construcțiile și, după caz, terenul aferent acestora, proprietate personală a persoanelor fizice care au fost utilizate în scop de locuință, inclusiv casele de vacanță, orice alte bunuri utilizate în scop personal de către persoana fizică, precum și bunurile de orice natură moștenite sau dobândite ca urmare a măsurilor reparatorii prevăzute de legile privind reconstituirea dreptului de proprietate."

Dupa cum rezulta , donatiile nu sunt incluse , daca prin vanzarea primelor doua apartamente depasiti 300.000 lei veti plati TVA abia pentru vanzarea celui de-al treilea apartament. ( prima vanzare este considerata ocazionala )
In primul rand va multumesc pentru raspuns.
Mai voiam sa clarific un lucru:

In cazul in care vand primul apartament cu mai mult de 300 000 de lei, sunt obligat sa platesc TVA incepand cu al doilea? Sau am voie sa mai vand si al doilea apartament, indiferent de suma si voi plati tva doar la al treilea?

Multumesc frumos

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

"(2) În aplicarea prevederilor alin. (1), persoanele fizice nu se consideră că realizează o activitate economică în sfera de aplicare a taxei atunci când obțin venituri din vânzarea locuințelor proprietate personală sau a altor bunuri, care au fost folosite de către acestea pentru scopuri personale. În categoria bunurilor utilizate în scopuri personale se includ construcțiile și, după caz, terenul aferent acestora, proprietate personală a persoanelor fizice care au fost utilizate în scop de locuință, inclusiv casele de vacanță, orice alte bunuri utilizate în scop personal de către persoana fizică, precum și bunurile de orice natură moștenite sau dobândite ca urmare a măsurilor reparatorii prevăzute de legile privind reconstituirea dreptului de proprietate."

Dupa cum rezulta , donatiile nu sunt incluse , daca prin vanzarea primelor doua apartamente depasiti 300.000 lei veti plati TVA abia pentru vanzarea celui de-al treilea apartament. ( prima vanzare este considerata ocazionala )

Prima vanzare se considera ca fiind din bunurile personale ( fiind considerata ocazionala ) si nu se ia in calcul. Abia de la a doua ( se cumuleaza cu prima ) si daca cele doua depasesc 300.000 lei , va trebui sa va inregistrati in scop de TVA .

Procedura este definita la art 310 si pe scurt e asa : daca de ex a doua vanzare e in luna octombrie 2021 ( si depaseste cu prima cea ocazionala 300.000 lei ) atunci pana in 10 .11.2021 aveti obligatia sa solicitati inregistrarea in scop de TVA la ANAF prin formularul 020 si incepand cu 01.12.2021 veti deveni platitor de TVA . Deci DOAR daca al treilea il veti vinde dupa 1 decembrie veti plati TVA la acea vanzare.

Exemplu :
- prima vanzare 200.000 lei
-a doua vanzare 250.000 lei in 20.10.2021

S-a depasit plafonul de 300.000 in oct 2021 .
Pana in 10.11.2021 se solicita inregistrarea in scop de TVA la ANAF
Incepand cu 01.12.2021 veti avea cod de TVA incepand cu RO XXXXXX .( sunteti deja platitor de TVA )

A treia vanzare 100.000 lei
Daca e in oct sau noiembrie nu veti plati TVA la aceasta vanzare pt ca inca nu ati fi platitor de TVA .
Daca e dupa dec 2021 veti plati TVA 5% daca valoarea e sub 450.000 lei , suprafata sub 120mp si client PERSOANA FIZICA sau 19% daca nu se indeplinesc conditiile .
Aceste apartamente au fost achizionate de tatal meu de curand ca si persoana fizica, intr-o constructie noua, direct de la dezvoltator. A platit TVA 19% la achizitionarea lor.

In cazul in care nu mi le-ar fi donat si le-ar fi vandut el, ar mai fi platit tva din moment ce el a platit deja tva-ul la achiziotionare?

Multumesc inca o data!

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Prima vanzare se considera ca fiind din bunurile personale ( fiind considerata ocazionala ) si nu se ia in calcul. Abia de la a doua ( se cumuleaza cu prima ) si daca cele doua depasesc 300.000 lei , va trebui sa va inregistrati in scop de TVA .

Procedura este definita la art 310 si pe scurt e asa : daca de ex a doua vanzare e in luna octombrie 2021 ( si depaseste cu prima cea ocazionala 300.000 lei ) atunci pana in 10 .11.2021 aveti obligatia sa solicitati inregistrarea in scop de TVA la ANAF prin formularul 020 si incepand cu 01.12.2021 veti deveni platitor de TVA . Deci DOAR daca al treilea il veti vinde dupa 1 decembrie veti plati TVA la acea vanzare.

Exemplu :
- prima vanzare 200.000 lei
-a doua vanzare 250.000 lei in 20.10.2021

S-a depasit plafonul de 300.000 in oct 2021 .
Pana in 10.11.2021 se solicita inregistrarea in scop de TVA la ANAF
Incepand cu 01.12.2021 veti avea cod de TVA incepand cu RO XXXXXX .( sunteti deja platitor de TVA )

A treia vanzare 100.000 lei
Daca e in oct sau noiembrie nu veti plati TVA la aceasta vanzare pt ca inca nu ati fi platitor de TVA .
Daca e dupa dec 2021 veti plati TVA 5% daca valoarea e sub 450.000 lei , suprafata sub 120mp si client PERSOANA FIZICA sau 19% daca nu se indeplinesc conditiile .

da pentru ca nu desi l-a platit el nu il poate deduce pentru ca nu are calitate de persoana impozabila ( tatal dvs ) nu e inregistrat la ANAF in scop de TVA.

Ar fi platit tot asa pe rationamentul de mai sus pt dvs ( pt al treilea doar )
Ultima modificare: Marți, 19 Octombrie 2021
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anul acesta 2022 am vandut un imobil Ada112 Ada112 Buna ziua daca anul acesta 2022 am vandut un imobil constructie noua cu suma de 62000 euro si am inteles ca am depasit plafonul tva el fiind de 300000 voi fi ... (vezi toată discuția)
Referitor la tva si impozit la vanzare terenuri intravilane (un ... GINACP GINACP Referitor la TVA si impozit la vanzare terenuri intravilane (un teren, doua, trei, etc.) de catre o persoana fizica: Cand esti platitor de TVA? (exemplu, ... (vezi toată discuția)
Plata tva Cornel Cornel Cornel Cornel Buna seara am vandut in anul 2017 luna septembrie un apartament la pretul de 45.000 euro in iulie 2018 am facut o noua vanzare de 32.000 euro intrebarea mea ... (vezi toată discuția)