Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anul acesta 2022 am vandut un imobil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anul acesta 2022 am vandut un imobil

Buna ziua daca anul acesta 2022 am vandut un imobil constructie noua cu suma de 62000 euro si am inteles ca am depasit plafonul tva el fiind de 300000 voi fi pusa sa platesc tva daca nu am mai facut in decursul acestui an alta tranzactie ?
george-neagu, moderator
Nu , oricum fiind prima tranzactie e considerata ocazionala din patrimoniul personal nu dintr-o activitate economica.
Multumesc frumos pentru raspuns eu mai am un imobil cu o valoare mai mare 100000€ daca il vand tot anul acesta as fi pusa sa ma declar platitor tva dar daca il vand de la 1 ianuarie voi fi pusa sa platesc cota tva ?

Ada112, utilizator
daca il vindeti la anu nu platiti TVA , dar va trebui sa va inregistrati in scop de TVA i pt ca depaeste 300.000 lei .

De ex : il vindeti in martie 2023 . Pana in 10.04.2023 solicitati la ANAF prin Formular 700 inregistrarea in scop de TVA si incepand cu 01.05.2023 veti fi platitor de TVA pt vanzarile ce vor avea loc dupa aceasta data.
Dar eu am depasit acei 300000 ron de anul aceesta trebuie sa ma inregistrez cei 62000 € Depasind anul acesta plafonul la anul depasind iar ar fi cam aceeasi chestie ?

Ada112 a scris:

Dar eu am depasit acei 300000 ron de anul aceesta trebuie sa ma inregistrez cei 62000 € Depasind anul acesta plafonul la anul depasind iar ar fi cam aceeasi chestie .Iar daca ma inregistrez in scop tva si nu voi mai vinde anul aceela 2023 trebuie sa mai fac iar o cerere de scoatere din plaforma tva daca vreodata voi vrea sa mai vand vreun imobil si de ex nu voi mai depasi plafonul de 300000 ron