avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anul acesta 2022 am vandut un imobil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anul acesta 2022 am vandut un imobil

Buna ziua daca anul acesta 2022 am vandut un imobil constructie noua cu suma de 62000 euro si am inteles ca am depasit plafonul tva el fiind de 300000 voi fi pusa sa platesc tva daca nu am mai facut in decursul acestui an alta tranzactie ?
Ultima modificare: Marți, 20 Decembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: adihor , utilizator 12:11, 15 Aprilie 2024
Sau sa inteleg faptul ca daca anul acesta am depasit plafonul si nu ma mai inregistrez cu o a doua vanzare nu trebuie sa ma inregistrez iar anul viitor daca vana acel imobil cu 100000 € depasind plafonul de 300000 nu mai pot la fel in acel an sa mai vand Daca vreodata mai vreau sa vand vreun imobil o pot face dar in alt an nu in anul 2023 In situatia aceeasta mai trebuie sa ma inregistrez la tva daca nu mai vand in afara acelui imobil de 100000€ vreun imobil tot in 2023 ?
Imi cer scuze daca am fost prea insistenta dar prefer sa intreb pina inteleg Va multumesc mult de tot
Buna ziua.
Se reseteaza incadrarea in prag daca trece in anul fiscal urmator si doar atunci mai face o tranzactie?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Nu , oricum fiind prima tranzactie e considerata ocazionala din patrimoniul personal nu dintr-o activitate economica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anul acesta am vandut o casa Ada112 Ada112 Buna ziua sunt persoana fizica si anul acesta am vandut o casa constructie noua cu suma de 62000€ .Anul viitor mai doresc sa vand un alt imobil cu valoare ... (vezi toată discuția)
Buna seara sunt persoana fizica si anul aceasta am vândut un ... Ada112 Ada112 Buna seara sunt persoana fizica si anul aceasta am vândut un imobil construcție noua la pretul de 62000€ . Am inteles ca nu voi fi obligata sa plătesc ... (vezi toată discuția)
Tva in urma vanzarii a doua locuinte pemu0000 pemu0000 In situatia in care am vandut o casa noua construita de mine in urma cu 6 luni si acum vreau sa vand un apartament vechi (1981 construit) cumparat prin ... (vezi toată discuția)