Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anul acesta am vandut o casa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anul acesta am vandut o casa

Buna ziua sunt persoana fizica si anul acesta am vandut o casa constructie noua cu suma de 62000€ .Anul viitor mai doresc sa vand un alt imobil cu valoare peste 100000€ .Intrebarea mea este :sunt obligata sa platesc tva depasind plafonul de 300000 ron ?
Tin sa precizez ca eu fac o singura vanzare pe an .Va multumesc
george-neagu, moderator
de la casa a doua trebuie sa va inregistrati in scop de TVA pt ca valoarea ei e mai mare de 300.000 lei si veti plati TVA de la urmatoarea vanzare taxabila. ( daca e cladire noua)