avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anul acesta am vandut o casa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anul acesta am vandut o casa

Buna ziua sunt persoana fizica si anul acesta am vandut o casa constructie noua cu suma de 62000€ .Anul viitor mai doresc sa vand un alt imobil cu valoare peste 100000€ .Intrebarea mea este :sunt obligata sa platesc tva depasind plafonul de 300000 ron ?
Tin sa precizez ca eu fac o singura vanzare pe an .Va multumesc
Ultima modificare: Joi, 22 Decembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:01, 23 Decembrie 2022
de la casa a doua trebuie sa va inregistrati in scop de TVA pt ca valoarea ei e mai mare de 300.000 lei si veti plati TVA de la urmatoarea vanzare taxabila. ( daca e cladire noua)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anul acesta 2022 am vandut un imobil Ada112 Ada112 Buna ziua daca anul acesta 2022 am vandut un imobil constructie noua cu suma de 62000 euro si am inteles ca am depasit plafonul tva el fiind de 300000 voi fi ... (vezi toată discuția)
Buna seara sunt persoana fizica si anul aceasta am vândut un ... Ada112 Ada112 Buna seara sunt persoana fizica si anul aceasta am vândut un imobil construcție noua la pretul de 62000€ . Am inteles ca nu voi fi obligata sa plătesc ... (vezi toată discuția)
Tva in urma vanzarii a doua locuinte pemu0000 pemu0000 In situatia in care am vandut o casa noua construita de mine in urma cu 6 luni si acum vreau sa vand un apartament vechi (1981 construit) cumparat prin ... (vezi toată discuția)