Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt taxele care se platesc la vanzarea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt taxele care se platesc la vanzarea unui imobil, daca ...

Care sunt taxele care se platesc la vanzarea unui imobil, daca terenul pe care se afla constructia l-au cumparat amandoi in timpul casatoriei si valoarea constructiei este 800 000 lei?
Taxa notarială depinde de estimarea valorii construcţiei pe care le au notarii. Ca să înţelegeţi : eu am vândut un apartament care era evaluat de expertul imobiliar la 25000 euro, evaluare pe care am dus-o la notar.Ei, el avea un tabel cu valori la care se calculează taxa notarială, în care apartamentul cu suprafaţa şi categoria de folosinţă în care se ăncadra apartamentul era de 56000 euro, valoare la care mi-a calculat taxa.
onorariul pt autentificare cu tva si taxa de ocpi le plateste cumparatorul, dvs platiti doar impozit pe tranzactie pt ca pretul depaseste 450 mii si se calculeaza la valoarea vanzarii, pretul la care vindeti prin contract.
Cu cat vindeti ?
daca ati vinde cu 800 mii, veti plati cu titlu de impozit 10500 lei.
(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabileşte prin deducerea din valoarea tranzacţiei a sumei neimpozabile de 450.000 lei.
(800000-450000)x3%=10500
gi-jane2, moderator