Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescrierea faptei penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescrierea faptei penale

vreau sa stiu dupa cat timp se prescrie o condamnare de trei 3 ani definitiva pentru furt calificat
Condamnarea nu se prescrie , se reabiliteaza .Detaliati cu privire la data condamnarii (anul, ,luna), durata in ani, luni, etc si astfel, se va putea calcula exact momentul la care va interveni reabilitarea.
Nu mai deschideti mai multe topik-uri.Condamnarea nu se prescrie se reabiliteaza. Veniti cu detalii.
Daca va referiti la prescriptia raspunderii penale...
Prescriptia raspunderii penale are ca efect inlaturarea raspunderii penale, ca urmare a trecerii unui anumit interval de timp de la savarsirea faptei.
Ratiunea prescriptiei consta in faptul ca dupa trecerea timpului se uita infractiunea savarsita si in consecinta urmarirea si pedepsirea tardiva nu mai au rost.
Codul penal prevede la art. 122 ca , termenele de prescripţie a răspunderii penale pentru persoana fizică sunt:
a) 15 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 15 ani;
b) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depăşeşte 15 ani;
c) 8 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;
e) 3 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an sau amenda.
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic
Poate prescrierea executarii penale. In cazul asta 8 ani.
Radu Alexandru a scris:

Daca va referiti la prescriptia raspunderii penale...
Prescriptia raspunderii penale are ca efect inlaturarea raspunderii penale, ca urmare a trecerii unui anumit interval de timp de la savarsirea faptei.
Ratiunea prescriptiei consta in faptul ca dupa trecerea timpului se uita infractiunea savarsita si in consecinta urmarirea si pedepsirea tardiva nu mai au rost.
Codul penal prevede la art. 122 ca , termenele de prescripţie a răspunderii penale pentru persoana fizică sunt:
a) 15 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 15 ani;
b) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depăşeşte 15 ani;
c) 8 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;
e) 3 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an sau amenda.

Buna ziua

Nu va suparati...cum functioneaza prescriptia simpla si speciala in cazul cazurilor trimise la CEDO? Este de notorietate ca la CEDO cazurile se rezolva in ani de zile. In acest timp intervine prescriptia simpla si cea speciala dar totusi, in baza hot CEDO se poate cere revizuirea cazului in tara.....
Daca este vorba despre o plangere adresata CEDO, atunci trebuie sa stiti ca, cererea dumneavoastră trebuie în mod imperativ să abordeze unul din drepturile enunţate în Convenţia europeană a Drepturilor Omului.
Curtea nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor de recurs interne unei cereri. Aceasta presupune ca persoana respectivă să fi sesizat cea mai înaltă jurisdicţie competentă, cu respectarea regulilor şi a termenelor de procedură.
Termenul în care poate fi sesizată este de 6 luni de la data deciziei interne definitive. Termenul de 6 luni curge de la data la care autoritatea naţională competentă cea mai înaltă şi-a pronunţat decizia (dacă plângerea se referă la o condamnare, termenul curge de la pronunţarea hotărârii finale în ordinea normală a căilor de atac şi nu de la respingerea ulterioară a unei eventuale cereri de revizuire). Dacă se depăşeşte acest termen, Curtea nu mai poate examina plângerea.