Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescrierea faptei penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescrierea faptei penale

vreau sa stiu dupa cat timp se prescrie o condamnare de trei 3 ani definitiva pentru furt calificat
Exista prescriptia speciala a raspunderii penale, dupa sapte ani si sase luni n cazul dumneavoastra. Din Codul Penal.

Prescriptia speciala
Art. 124. - Prescriptia inlatura raspunderea penala oricate intreruperi ar interveni, daca termenul de prescriptie prevazut in art. 122 este depasit cu inca jumatate.
fiul meu are o pedeapsa de 2 ani la data infractiuni era minor dar judecat la majorat care este termenul de prescriptie imi poate raspunde cineva ?hotarirea e data in 2009 februarie
buna ziua
va rog sa ma ajutati cu o problema:
daca o persoana a fost judecata pt aceasi fapta penala in doua dosare diferite dar in acelasi timp,intr unul dintre dosare a fost condamnat in 2011 la 5 ani de inchisoare....si in al doilea dosar condamnat la aceasi pedeapsa dar in 2013.intrebarea mea este:termenul de prescriptie a inceput sa curga din 2011,....atunci cand s a dat sentinta......dar a incetat sa mai curga din momentul in care s a dat a doua sentinta?adica a inceput un nou termen de prescriptie din 2013 si cel care a curs din 2011 s a anulat?sau v a incepe sa curga un nou termen de prescriptie din momentul in care se face contopirea de pedepse?va multumesc
alexamdru_r, utilizator