Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am dreptul la grupa a II-a de munca pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am dreptul la grupa a II-a de munca pentru perioada ...

Buna ziua, am dreptul la grupa a II-a de munca pentru perioada 17.09.1980 pana la 11.08.1983 si perioada 08.03.1988-01.09.1995 pentru un total de 10 ani si 7 luni in procent de 75%. După părerea mea in loc de 65 de ani vârsta de pensionare, ar trebui sa ies la pensie la 62 si jumătate sau 63 de ani.
Ma puteți ajuta sa îmi spuneți daca este corect? Va mulțumesc anticipat.
Potrivit actualei legi - limita de varsta la 62 ani si 8 luni, daca indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare de 35 ani.
Va mulțumesc frumos pentru răspuns, stagiul cred ca va fi complet pentru ca voi avea undeva la 39 de ani vechime.