avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am dreptul la grupa a II-a de munca pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am dreptul la grupa a II-a de munca pentru perioada ...

Buna ziua, am dreptul la grupa a II-a de munca pentru perioada 17.09.1980 pana la 11.08.1983 si perioada 08.03.1988-01.09.1995 pentru un total de 10 ani si 7 luni in procent de 75%. După părerea mea in loc de 65 de ani vârsta de pensionare, ar trebui sa ies la pensie la 62 si jumătate sau 63 de ani.
Ma puteți ajuta sa îmi spuneți daca este corect? Va mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: AdyTractorul , utilizator 16:43, 12 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit actualei legi - limita de varsta la 62 ani si 8 luni, daca indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare de 35 ani.
Va mulțumesc frumos pentru răspuns, stagiul cred ca va fi complet pentru ca voi avea undeva la 39 de ani vechime.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de pensie? Maryn3la Maryn3la O ruda a lucrat 14 ani 9 luni si 5zile grupaI si 11 ani 4 luni si 3 zile grupa conditii normale si este pensionat pe caz de boala din 2005 gradul 3. total ... (vezi toată discuția)