Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. Vreau sa știu și eu va rog : 1. Dacă un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. Vreau sa știu și eu va rog : 1. Dacă un copil ...

Bună ziua. Vreau sa știu și eu va rog : 1. Dacă un copil poarta atât nume de familie al tatălui dar și al meu, am nevoie de acordul lui sa ies din tara cu copilul?
2. Ce acte trebuie depuse la locul de munca sa anunț ca sunt însărcinată a doua oara, acum fii d în concediu creștere primul copil
3. Ce acte îmi trebuie pentru a prelungi indemnizația având în vedere faptul ca la prima indemnizație s.au calculat și ceva drepturi de autor pe lângă media salariului. Sper ca acum sa am aceasi indemnizație...
3. Când se depun aceste acte pentru stimulent nou născut, indemnizație..
Va mulțumesc
1. Minorul care călătorește însoțit doar de unul dintre părinți i se permite ieșirea din țară în următoarele situații:
- dacă părintele însoțitor prezintă o declarația a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depășească 3 ani de la data întocmirii acesteia;

- dacă părintele însoțitor face dovada faptului că minorul i-a fost încredințat sau că exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătorești rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătorești rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013;
[ link extern ]

2. Salariata înştiinţează angajatorul, depunând, în copie, Anexa pentru supravegherea medicală a gravidei şi lăuzei, completată corespunzător de medic, la compartimentul resurse umane din cadrul unităţii, însoţită de o cerere scrisă care să conţină informaţii referitoare la starea proprie de maternitate, în conformitate cu art. 2 lit. c)-e) din ordonanţa de urgenţă nr.96/2003 , şi, după caz, solicitarea de a i se aplică măsurile de protecţie prevăzute de aceasta.

Documentul medical eliberat de medicul de familie sau, după caz, de medicul specialist care atestă faptul că o salariată se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 lit. c)-e) din ordonanţa de urgenţă este fie adeverinţa medicală-tip aprobată de Ministerul Sănătăţii, fie Carnetul gravidei şi Anexa pentru supravegherea medicală a gravidei şi lăuzei în conformitate cu Ordinul ministrului sănătăţii nr. 12/2004.

3. Cand inceteaza primul CCC si care este data de nastere a celui de-al doilea copil?
Concediu Incdteaz în iulie 2021 și al 2 Lea copil este născut în martie 2021
Stylosaxz, utilizator
In acest caz, veti intra din CCC1 in CCC2