avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Libere pentru munca din WE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Libere pentru munca din WE

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
La fiecare saptamani lucrez sambata si duminica (total 15 ore).
Pana de curand aveam 2 zile libere in cursul saptamanii, nu neaparat consecutive, dar nu reprezenta o problema pentru mine.
Acum am discutii cu seful legat de urmatorul aspect:
conform art 137 pct (1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
In acest context, seful considera ca pot avea o singura zi libera in saptamana respectiva, de exemplu lucrez marti pana la 14, miercuri liber, joi lucrez din nou de la 14.00. In total am repaos 48 ore, dar doar 1 zi libera (mentionez ca se respecta totalul de 40 ore pe saptamana).
Intrebare: este conform legii situatia de mai sus, chiar daca am doar 1 zi libera pe saptamana?
Exista undeva explicata aceasta situatie?
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
paul_stanescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: paul_stanescu , utilizator 22:38, 18 Martie 2021
Nu este conform legii ... Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive....legea nu prevede fractionarea repausului.
Va multumesc.
Raspunsul Dvs se refera la prima parte a enuntului meu, cu cele 2 zile neconsecutive

Partea care ma intereseaza este urmatoarea (mai rea pentru mine decat varianta de mai sus):

Seful solicita sa lucrez marti dimineata (pana la 14), miercuri liber, joi lucrez din nou de la 14.00. In total am repaos fix 48 ore consecutiv, dar doar 1 zi libera pe saptamana.
Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2021
paul_stanescu, utilizator
Lucrati in ture ? Daca da, atunci vedeti acest articol
Cum se acorda repausul saptamanal in cazul celor care lucreaza in schimburi
www.avocatnet.ro/articol_406...
Da, este corect, lucrez in ture (reiesea indirect din prezentarea initiala...)
Am citit articolul, va multumesc :))
Lucrez in vanzari, dar sunt doar doua ture (8-15 / 15-22)
Inteleg ca si in acest caz se poate... cu doar 1 zi libera... :((
paul_stanescu a scris:

....

Seful solicita sa lucrez marti dimineata (pana la 14), miercuri liber, joi lucrez din nou de la 14.00. In total am repaos fix 48 ore consecutiv, dar doar 1 zi libera pe saptamana.



In speta, de marti de la ora 14.00 si pana joi la ora 14.00 .... sunt 48 de ore consecutive , nu doar o zi libera.
Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Pentru un program de lucru inegal, de ex de luni pana vineri ... corina.slav corina.slav Pentru un program de lucru inegal, de ex de luni pana vineri 7 ore si sambata 5 ore, pentru a face 40 ore/saptamana, este necesara acordarea de doua zile ... (vezi toată discuția)
12 ore lucrate, 24 libere, mai e nevoie de 2 zile libere consecutiv? ella_1313 ella_1313 Daca se lucreaza 12 ore, si de dau 24 ore libere, nu se depasesc 48 ore pe saptamana. Mai e nevoie sa fie indeplinita conditia de 2 zile consecutiv libere.? (vezi toată discuția)
Repaus saptamanal Romeobarbu Romeobarbu Repausul saptamanal se poate acorda si in cursul celor 40 ore lucrate normal?ex.: se lucreaza luni si marti,repaus miercuri si joi,apoi se continua vineri ... (vezi toată discuția)