Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Libere pentru munca din WE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Libere pentru munca din WE

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
La fiecare saptamani lucrez sambata si duminica (total 15 ore).
Pana de curand aveam 2 zile libere in cursul saptamanii, nu neaparat consecutive, dar nu reprezenta o problema pentru mine.
Acum am discutii cu seful legat de urmatorul aspect:
conform art 137 pct (1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
In acest context, seful considera ca pot avea o singura zi libera in saptamana respectiva, de exemplu lucrez marti pana la 14, miercuri liber, joi lucrez din nou de la 14.00. In total am repaos 48 ore, dar doar 1 zi libera (mentionez ca se respecta totalul de 40 ore pe saptamana).
Intrebare: este conform legii situatia de mai sus, chiar daca am doar 1 zi libera pe saptamana?
Exista undeva explicata aceasta situatie?
Multumesc
paul_stanescu, utilizator
Nu este conform legii ... Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive....legea nu prevede fractionarea repausului.
Va multumesc.
Raspunsul Dvs se refera la prima parte a enuntului meu, cu cele 2 zile neconsecutive

Partea care ma intereseaza este urmatoarea (mai rea pentru mine decat varianta de mai sus):

Seful solicita sa lucrez marti dimineata (pana la 14), miercuri liber, joi lucrez din nou de la 14.00. In total am repaos fix 48 ore consecutiv, dar doar 1 zi libera pe saptamana.
paul_stanescu, utilizator
Lucrati in ture ? Daca da, atunci vedeti acest articol
Cum se acorda repausul saptamanal in cazul celor care lucreaza in schimburi
www.avocatnet.ro/articol_406...
Da, este corect, lucrez in ture (reiesea indirect din prezentarea initiala...)
Am citit articolul, va multumesc :))
Lucrez in vanzari, dar sunt doar doua ture (8-15 / 15-22)
Inteleg ca si in acest caz se poate... cu doar 1 zi libera... :((
paul_stanescu a scris:

....

Seful solicita sa lucrez marti dimineata (pana la 14), miercuri liber, joi lucrez din nou de la 14.00. In total am repaos fix 48 ore consecutiv, dar doar 1 zi libera pe saptamana.

In speta, de marti de la ora 14.00 si pana joi la ora 14.00 .... sunt 48 de ore consecutive , nu doar o zi libera.
Cornel Vasile, Consilier juridic