Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua Va rog sa imi spuneti daca stiti cum poti ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua Va rog sa imi spuneti daca stiti cum poti fii verificat ...

Buna ziua

Va rog sa imi spuneti daca stiti cum poti fii verificat de catre stat daca faci plati si folosesti un card VISA de la un excenge online de criptomonede.

ex. doresc sa vand un bitcoin si sa folosesc cardul lor pentru plati cumparaturi ,concedii etc

Cat e un bitcoin? Tranzactiile peste xx eur se raporteaza, indiferent de tara.

Salut
Un bitcoin a fost un exemplu

Daca eu fac plati de 2000€ online pe diverse cum se poate verifica si calcula

trandafir2 a scris:

Cat e un bitcoin? Tranzactiile peste xx eur se raporteaza, indiferent de tara.

bancile sunt obligate sa raporteze catre bnr. e legea contra spalarii banilor si finantarii terorismului
Buna dimineata

Asta stiu ca bancile raporteaza transferurile cu sume mari.Dar daca bani nu ajung in cont bancar si se fac platile din cardul de la excenge (excenge strain) direct din criptomoneda (sau convertiti in aplicatie in fiat).Cum poate vedea si verifica statul ?

adriandimitriu a scris:

bancile sunt obligate sa raporteze catre bnr. e legea contra spalarii banilor si finantarii terorismului

glumiti? orice card are in spate un cont bancar. poate revolutul sa fie o exceptie, dar si acela e legat de un cont pentru alimentare