Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Am o mașină (rablă, nu circulă nimeni ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Am o mașină (rablă, nu circulă nimeni cu ea) înmatriculată ...

Buna ziua. Am o mașină (rablă, nu circulă nimeni cu ea) înmatriculată pe numele meu. Acum 6 luni mi-am schimbat domiciliul în alt județ, dar am omis să o reinmatriculez pe noua adresă. Inițial mă gândeam să o casez prin programul rabla, dar tocmai am realizat că ar trebui reînmatriculată înainte de a putea fi casată. Există vreo posibilitate de a o scoate din circulație fără a fi nevoie să o înmatriculez pe noua adresă?
Radiere la Directia fiscala unde a fost inmatriculata.
Se radiază prin casare. Contactați un centru de fier vechi, o predați, va da certificat de distrugere, cu acela o radiații de la fisc și poliție (cu plăcuțele) Mai e o variantă dacă faceți dovada deținerii unui teren pentru depozitare se poate radia la cerere.

Surubu a scris:

Buna ziua. Am o mașină (rablă, nu circulă nimeni cu ea) înmatriculată pe numele meu. Acum 6 luni mi-am schimbat domiciliul în alt județ, dar am omis să o reinmatriculez pe noua adresă. Inițial mă gândeam să o casez prin programul rabla, dar tocmai am realizat că ar trebui reînmatriculată înainte de a putea fi casată. Există vreo posibilitate de a o scoate din circulație fără a fi nevoie să o înmatriculez pe noua adresă?