Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nevalorificare spor de noapte la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nevalorificare spor de noapte la pensie

Buna ziua! Am iesit la pensie in anul 2013 si nu mi s-a valorificat sporul de noapte din adeverintele depuse doarece lipsea temeiul legal. In anul 2020 am refacut acele adeverinte cu temeiul legal si le-am depus din nou la Casa de Pensii pentru recalculare. Am primit decizia cu motivarea: Sporul de noapte din prima adeverinta nu s-a valorificat deoarece lipseste temeiul legal de acordare( ea avea art.72 din L 57/1974) .Ore acord, ore regie din prima adeverinta si acord global din a doua nu s-au valorificat deoarece nu se regasesc in anexa 15 din HG 257/2011. Din ce am mai citit ar trebui sa inaintez o cerere de chemare in judecata a Casei de Pensii si daca da, cum trebuie sa procedez, care ar fi modelul cererii? Multumesc!
Deciziile emise de casele teritoriale de pensii pot fi contestate, în termen de 45 de zile de la comunicare, la instanţa judecătorească competentă. (Tribunalul de la domiciliul reclamantului este instanța competentă)

Detalii
[ link extern ] /