Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestație Decizie - Neplata contribuțiilor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestație Decizie - Neplata contribuțiilor de către angajator

Neplata contribuțiilor de către angajator a dus la nerecunoașterea perioadei la pensie. Instanțele de fond și apel au imputat angajatului că nu a făcut dovada cauzei pentru care angajatorul nu și-a îndeplinit obligațiile. Aș dori ceva din jurisprudență, cu recunoașterea perioadei fără obligarea angajatului de a dovedi motivul de neplata al angajatorului.
In Legea 263/2010 este mentionat :
stagiu de cotizare - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum și cea pentru care asigurații cu contract de asigurare socială au datorat și plătit contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii.

Nu se prevede nimic de plata .

Cu parere de rau, nu am gasit jurisprudenta in sensul dorit de dvs.
Am depășit de la fond faza cu definiția stagiului de cotizare. La apel i se impută clientului meu că nu a făcut dovada motivului pentru care angajatorul nu a plătit contribuțiile. Depus copie carte de muncă, adeverință de la acel angajator, persistă întrebarea: ce motiv a avut angajatorul de nu a depus dările? Menționez că perioada este de aproape 4 ani.
Este foarte greu de dat un raspuns la intrebarea "ce motiv" .... rea-vointa, neglijenta etc ... Consecințele situațiilor de neplată cad în totalitate în spinarea angajatorului.