Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto cu vatamare corporala. Am vazut ca ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto cu vatamare corporala. Am vazut ca pentru un accident din 2017 cu vatamare ...

Buna ziua! Am vazut ca pentru un accident din 2017 cu vatamare corporala usoara, procurorul a clasat cazul dupa 8 zile. Nu trebuia sa se astepte 90 de zile pentru a da posibilitatea victimei sa revina asupra plangerii penale (nu facuse plangere penala)?
Buna ziua. Daca persoana vatamata a avut nevoie de mai putin de 90 de zile de ingrijiri medicale, iar conducatorul auto nu consumase alcool, sau alte substante interzise, fapta nu constituie infractiune, iar procurorul nu este obligat sa astepte implinirea termenului pentru depunerea plangerii prealabile, pentru ca in varianta asta nu vorbim de o infractiune. Lucrurile stau total diferit daca persoana vatamata a avut nevoie de mai mult de 90 de zile de ingrijiri, sau conducatorul auto consumase alcool.
Multumesc mult! O zi frumoasa!
Revin cu o intrebare. In ultima interpretare a art. 196, alin. 3, putem considera ca, daca partea vatamata nu are nici-o zi de spitalizare sau alte consecinte medicale, cel care a produs vatamarea din culpa este exonerat de raspunderea penala?
Da. Daca nu se produce cel putin una din consecintele prevazute pentru vatamarea corporala, nu putem vorbi de infractiune.
Multumesc! Toate cele bune!