Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... asociat unic
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

asociat unic

Un asociat unic doreste sa infiinteze un alt srl cu 2 asociati(srl unde este asociat unic sa fie un asociat sicel de-al doilea asociat sa fie aceeasi pesoana dar ca si peroana fizica)
In 31/1990 este precizat doar atat :
"Art. 14. - (1) O persoană fizică sau o persoană juridică nu poate fi asociat unic decât într-o singură societate cu răspundere limitată.
(2) O societate cu răspundere limitată nu poate avea ca asociat unic o altă societate cu răspundere limitată, alcătuită dintr-o singură persoană"
Multumesc!!!!
se poate restrictia se refera numai la sc care se constituie avand ca asociat unic o alta societate cu asociat unic pf.