Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am 60 ani si trei copii.Pot depune dosarul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am 60 ani si trei copii.Pot depune dosarul pentru ...

Buna ziua, am 60 ani si trei copii.Pot depune dosarul pentru pensionare la limita de varsta? Cu cei 6 ani care se dau pt copii ar fi 66 de ani.
Nu.
Nu a intrat in vigoare aceasta prevedre legala.
A fost prorogata pentru 01/09/2023.
am citit in art 56 din legea 127 din 2019. A fost abrogat?
urma sa intre in vigoare in septembrie 2021
OUG nr. 8 din 18 februarie 2021 privind unele măsuri fiscal-bugetare, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative
Articolul III
Legea nr. 127/2019 privind sistemul public de pensii, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 563 din 9 iulie 2019, cu modificările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La articolul 86 alineatul (2), litera c) se modifică și va avea următorul cuprins:
c) începând cu anul 2022 valoarea prevăzută la lit. b) se majorează cu rata medie anuală a inflației, la care se adaugă cel mult 50% din creșterea reală a câștigului salarial mediu brut realizat, indicatori definitivi, cunoscuți în anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicați de Institutul Național de Statistică. Majorarea și data de acordare se stabilesc anual prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.

2. La articolul 86, alineatele (3)-(8) se abrogă.

3. La articolul 182 alineatul (1), partea introductivă se modifică și va avea următorul cuprins:

Articolul 182
(1) Prezenta lege intră în vigoare la data de 1 septembrie 2023, cu excepția:
4. La articolul 182 alineatul (1), după litera b) se introduce o literă nouă, litera b^1), cu următorul cuprins:
b^1) art. 86 alin. (2) lit. c) care intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2022;