Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salut! Am si eu o întrebare la care nu găsesc un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salut! Am si eu o întrebare la care nu găsesc un răspuns concret ...

Salut! Am si eu o întrebare la care nu găsesc un răspuns concret dacă ai putea fii amabil sa imi răspunzi! Am permisul de conducere suspendat mai am puțin pana trec 30 de zile mai exact pana se termina perioada de suspendare.. Însă eu lucrez în alta localitate! As dorii sa știu dacă pot conduce pana la secția de politie.. Aproximativ 100 de km pentru a îmi recupera permisul și care sunt consecințele dacă as fii oprit de un echipaj de politie fără a avea permisul în posesie dar perioada de suspendare fiind expirata! Multumesc anticipat!
Riscati aplicarea art. 335 cod penal :
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Pana nu se implementeaza in sistem, sa nu conduceti, riscati dosar penal, chiar daca ulterior probabil o sa se dispuna clasarea.
~ Conținut șters la cerere ~