Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, locuiesc intr-un oraș la parterul unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, locuiesc intr-un oraș la parterul unui bloc. Mulți ...

Buna ziua,
locuiesc intr-un oraș la parterul unui bloc. Mulți ani am avut in fata apartamentului o mica grădinița cu flori. Cam toate apartamentele de la parter au avut aceste mici grădini. Pentru ca Primaria a dorit sa construiască parcări au fost distruse aceste grădini si in spațiul care a mai rămas pana la bloc a semănat iarba, nepermițându-ne sa mai plantam flori. Spațiul este uniform verde, dar fără petele de culoare pe care le-au dat florile. Noi suntem doritori sa plantam totuși câteva ronduri aproape de peretele blocului. Ni se spune ca este spațiu public pana la geamul apartamentului, ceea ce este neplăcut pentru noi. Acum va întreb; avem un spațiu permis pentru noi, de a planta flori de la peretele blocului sau este tot public?
Multumesc.
Puteti cere primariei sa planteze flori in spatiul verde.
Spatiul public tine pana la peretele blocului/ trotuarul din jurul blocului.