avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxare Salariu Contract Strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxare Salariu Contract Strainatate

Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu taxarea salariilor: Contract in Germania, Munca: Remote din Romania.

Scenariu.
Oferta de 2000Euro Brut
6 Luni Formare/Training - in Germania
Taxe platite automat de angajator rezulta un NET de aprox: 1530EUR
+Angajatorul Plateste Aprox 395.50Eur Statului German (Employer Contribution) Echivalent la CAS in Romania

Dupa cele 6 luni: Munca se face remote din Romania, unde angajatorul imi va vira BRUT iar eu va trebuii sa imi platesc taxele folosind formularul unic.

Avand in vedere ca sistemul de taxare e diferit intre cele doua tari, iar in Romania CAS'ul este inclus in BRUT.

Odata in Romania :
+Angajatorul Plateste Aprox 395.50Eur Statului German (Employer Contribution) Echivalent la CAS in Romania
- Eu voi Plati CASS + Impozit pe venit ~19/20%
NET Aprox: 1530EUR

As dori sa stiu daca am inteles corect, sau cum ar trebuie sa functioneze in acest scenariu.

Alte discuții în legătură

Pfa plateste cas, cass daca plateste cas ca angajat in sistemul privat? bodoTM bodoTM Un PFA care desfasoara activitate in regim de taxi si are un venit dintr-un contract de chirie trebuie sa plateasca CAS, CASS, in conditiile in care plateste ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic econo econo Buna seara, Am câteva neclaritati legate de șomajul tehnic si anume: 1. Ne raportam la mediu brut 5429, adica 75%= 4071. Lei. Angajatorul plătește ... (vezi toată discuția)
Pfa inregistrat in romania si salariat in strainatate tempo55 tempo55 Scriu in legatura cu infiintarea unui PFA care va fi inregistrat in Romania(adresa mea din bulletin). Situatia mea profesionala este: -Locuiesc in ... (vezi toată discuția)