Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua As vrea sa achizitionez un ATV, pentru a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua As vrea sa achizitionez un ATV, pentru a circula in ...

Buna ziua

As vrea sa achizitionez un ATV, pentru a circula in Bucuresti. Posed permis pt.
AM, B si B1 de 25 de ani. Ce capacitate cilindrica trebuie sa aiba pt. a se incadra in prevederile legale, cum se inmatriculeaza si care este procedura.

Va multumesc anticipat!
Introductiv puteti citi aici:
[ link extern ] /
In principiu puteti avea un ATV pe care-l puteti conduce cu permis B1 sau cu B.
Descrierea celor doua categorii o gasiti in OUG 195/2002 in Anexa 1:
"2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depășește 0,2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataș și tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depășește 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice și care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depășește 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 15 kW;
f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depășește 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg;"
[ link extern ]
Inmatricularea o faceti programindu-va la DRPCIV :
[ link extern ]