Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Donatia este supusa impozitului pe veniturile ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Donatia este supusa impozitului pe veniturile microintreprinderilor?

O microintreprindere primeste o donatie, este aceasta supusa impozitului pe veniturile microintreprinderilor?
george-neagu, moderator
Da, se plătește.

În Codul fiscal avem referitor la impozit micro:

ART. 53 - Baza impozabilă

(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:

[...]

Din lista care urmează lipsesc veniturile din donații.

[ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns.