Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarbatori legale neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarbatori legale neplatite

Buna seara,
Am o problema la munca... Am muncit pe 1 si 2 mai si angajatorul nu vrea nici sa ma plateasca dublu si nici sa imi dea 2 zile libere platite in plus, pentru motivul, si citez: "Suntem un proiect 7 zile din 7.
In luna Mai sunt 20 de zile lucratorea si 11 libere si chiar daca ai muncit de Pasti este doar o tura normala din ziua respectiva iar comfom legii aceasta tura se plateste dublu doar daca nu indeplinesti norma."

In contractul individual de munca scrie ca sunt platita in zilele de sarbatoare legala conform regulamentului intern, iar in regulamentul intern al firmei, scrie asa: "Munca in zilele de sarbatoare legala si repausul saptamanal:
1 - Personalului de la locurile de munca unde specificul activitatii impune desfasurarea muncii in zilele de Sarbatoare legala sau in repausul saptamanal li se va asigura compensarea cu zile libere platite in cursul saptamanii si un spor de weekend in valoare de 10 lei la salariul de baza.
2 - Personalul de la locurile de munca unde specificul activitatii impune desfasurarea muncii in zilele de repaus saptamanal, li se va asigura compensarea cu zile libere platite in cursul saptamanii si un spor de weekend la salariul de baza conform deciziei interne. "

As dori sa stiu daca seful meu are dreptate sau pur si simplu nu vrea sa fie corect? Pentru ca eu nu am gasit in codul muncii unde sa fie scris chestia aceea cu norma, ori nu am stiut sa caut.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
mail_anonim, utilizator
Este o aberatie ce vi s-a comunicat.

1. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Multumesc frumos.

Cornel Vasile a scris:

Este o aberatie ce vi s-a comunicat.

1. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.