Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coproprietarii refuza sa ofere copie de pe buletin pt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coproprietarii refuza sa ofere copie de pe buletin pt cadastru

Cum se poate obtine o copie a buletinelor coproprietarilor pt efectuarea unui cadastru si intabulare in cazul in care unul din coproprietari doreste sa isi vanda cota indiviza?
Mentionez faptul ca sunt 4 coproprietari din care unul decedat si ceilalti nu vor sa prezinte copiile xerox ale buletinelor cu intentia de a-l opri pe cel care doreste sa vanda.
da buletinul mortului il aveti?#-o
actele mortului sunt la unul din coproprietari care de altfel nu vor sa faca succesiunea de pe urma fratelui lor tot pentru a impiedica vanzarea unei cote indivize.
eu zic sa ii actionati in judecata pe ceilalti coproprietari in vederea iesirii din indiviziune, iar instanta ii va obliga sa-si depuna documentele
si eu zic sa ii actionati in judecata, pentru ca, mai devreme sau mai tarziu, tot la partaj se va ajunge.
in plus, este posibil ca introducerea actiunii de partaj de catre dvs. sa ii motiveze pe coproprietari sa va dea copiile necesare, numai ca sa scape de dvs., de exemplu prin renuntarea la judecarea partajului... acum.
Coproprietatea este exceptia, deci puteti cere oricand in instanta iesirea din indiviziune si obligarea celorlalti coproprietari la prezentarea si intocmirea actelor necesare iesirii din indiviziune si realizarii vanzarii (obligatii de a face, care se pot cere in instanta).