Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, daca un salariat bugetar a luat tot ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, daca un salariat bugetar a luat tot concediul de odihna ...

Buna ziua, daca un salariat bugetar a luat tot concediul de odihna dupa care ii inceteaza contractul individual de munca cu acordul partilor, se restituie banii inapoi pe concediul luat in plus, Care este modalitatea de restituire.
Art. 256 C.mun.
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
.....

Principalele modalitati de stabilire si recuperare a prejudiciului produs angajatorului – atat in cazul raspunderii patrimoniale, cat si a obligatiei de restituire – sunt : acordul partilor sau actiunea in instanta.

In cazul dvs, doar actiunea in instanta este singura modalitate.