avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1997 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat demisionat cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat demisionat cu preaviz

angajat demisionat cu preaviz

Buna ziua,

Avem un angajat care a demisionat cu preavizul de 20 zile lucratoare....si-a luat restul zilelor de concediu in preaviz si nu s-a mai prezentat la servici?...Ce putem face din punct de vedere al angajatorului? ii putem inceta CIM pentru neprezentare la locul de munca sau sa ii suspendam CIM pana inceteaza preavizul si ii inchidem CIM la data incetarii preavizului?

Cum putem proceda corect din punct de vedere al angajatorului?

multumesc
Cel mai recent răspuns: ionela11 , utilizator 08:52, 13 Mai 2021
Sunt mai multe posibilitati ;
1. incepeti procedura cercetarii disciplinare si aplicati una din sanctiunile prevazute de art.248 C.mun.

2. il pontati nemotivat , fara a suspenda c.i.m., si incetati c.i.m. la data incetarii preavizului.


Daca ii suspendati c.i.m. ,atunci suspendarea va duce si la suspendarea termenului de preaviz, potrivit art.81 alin.8 C.mun.
multumesc...il pot ponta nemotivat sa inteleg si ii incetez CIM la data incetarii preavizului...
Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2021
ionela11, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim pentru absente nemotivate mariamarineci mariamarineci Buna ziua, O angajata si-a dat demisia incepand cu 29.10.2015. Angajatorul i-a cerut sa stea in perioada de preaviz, dar acesta nu doreste. Cum procedez? Ii ... (vezi toată discuția)
Demisie-art 81 pct 8 liveomars liveomars La insistentele angajatorului( nu mi-a dat salariul la timp,a chemat politia la serviciu si m-a dat afara din cladire) mi-am dat demisia cu art 81 pct 8 cu ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz helias helias Buna seara. Va rog sa imi spune-ti daca un proaspat angajat poate sa demisioneze fara preavizul specificat in CIM? Va multumesc. (vezi toată discuția)