Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat demisionat cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat demisionat cu preaviz

Buna ziua,

Avem un angajat care a demisionat cu preavizul de 20 zile lucratoare....si-a luat restul zilelor de concediu in preaviz si nu s-a mai prezentat la servici?...Ce putem face din punct de vedere al angajatorului? ii putem inceta CIM pentru neprezentare la locul de munca sau sa ii suspendam CIM pana inceteaza preavizul si ii inchidem CIM la data incetarii preavizului?

Cum putem proceda corect din punct de vedere al angajatorului?

multumesc
Sunt mai multe posibilitati ;
1. incepeti procedura cercetarii disciplinare si aplicati una din sanctiunile prevazute de art.248 C.mun.

2. il pontati nemotivat , fara a suspenda c.i.m., si incetati c.i.m. la data incetarii preavizului.

Daca ii suspendati c.i.m. ,atunci suspendarea va duce si la suspendarea termenului de preaviz, potrivit art.81 alin.8 C.mun.
multumesc...il pot ponta nemotivat sa inteleg si ii incetez CIM la data incetarii preavizului...
ionela11, utilizator