Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Un copil cu două implanturi cohlear a fost încadrat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Un copil cu două implanturi cohlear a fost încadrat la grad ...

Un copil cu două implanturi cohlear a fost încadrat la grad de handicap accentuat. Vreau să contest această decizie. Care lege reglementează încadrarea? Este o lege care prevede încadrarea persoanelor cu implant?
Contestatia impotriva deciziei de incadrare in grad cu handicap prin care se solicita anularea certificatului care atesta incadrarea intr-un grad de handicap, se poate face doar in baza unei actiuni depuse la instanta.

Certificatele emise potrivit prevederilor legii, pot fi contestate de titularii acestora, în termen de 30 de zile calendaristice de la comunicare, la instanța de contencios administrativ competentă, potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificările și completările ulterioare, cererile adresate instanței fiind scutite de taxa judiciară de timbru.

Acte necesare pentru actiunea in instanta :
- cererea de chemare în judecata, în 2 exemplare.
- certificatul de handicap, 2 copii xerox, pe care scrieți: «conform cu originalul», și apoi semnați.
- copie CI/B.I..